Dziś na początek przedstawiam lubiany przez wielu sos czekoladowy. Przepis na ten sos przewinął się już w kilku wpisach. Pomimo tego postanowiłam poświęcić mu oddzielny wpis. To jeden z moich ulubionych dodatków na tort. Jest bardzo słodki i bardzo czekoladowy. Przygotowuję go na dwa sposoby. W wersji mlecznej i bez mlecznej. Jak sama nazwa wskazuje pierwszy sos przygotowuję na bazie mleka (1), a drugi na bazie wody kokosowej (2). Może wydawać się, że z powodu kokosu smak sosu jest zmieniony. Jednak smakuje tak samo, jak z mleka. Zachęcam Was do zapoznania się z przepisami i skorzystania z nich. Polecam.

Sos 1

  • 100 g masła śmietankowego
  • 200 ml mleka
  • 200 g cukru
  • 150 g kakao

Sos1: Naszykować rondelek. Następnie wlać do niego mleko. Dodać masło, cukier i kakao. Rondelek ze składnikami postawić na palnik, ustawić na najmniejszy płomień. Mieszać co jakiś, aż masło się rozpuści. Najlepiej użyć do mieszania trzepaczki, aby pozbyć się grudek z kakao. Kiedy masło się rozpuści mieszać energicznie co chwilę. W ten sposób składniki zostaną dobrze połączone. W momencie, gdy sos zacznie się gotować, zestawić go z ognia. Potem mieszać jeszcze energicznie przez chwilę. Następnie odstawić do wystygnięcia.

Sos, gdy wystygnie zrobi się znacznie gęstszy. W tym stanie dobrze nadaje się do smarowania. Jeżeli sos ma służyć jako polewa, to wystarczy go lekko podgrzać i wystudzić. Zaraz po wystudzeniu będzie jeszcze płynny. Dopiero po upływie kilkunastu minut zaczyna z powrotem gęstnieć.

Sos 2

  • 200 ml wody kokosowej
  • 2 czubate łyżki masła roślinnego
  • 100 g kakao
  • 100 g cukru

Sos2: Zasada przygotowania jest ta sama, co przy pierwszym sosie. Wodę kokosową wlać do rondelka. Dodać jeszcze masło, cukier i kakao. Rondelek postawić na małym ogniu i mieszać co jakiś czas. Do mieszania użyć trzepaczki. Po rozpuszczeniu masła mieszać energicznie co chwilę. Kiedy sos zacznie się gotować, zdjąć go z ognia i mieszać jeszcze przez chwilę. Następnie odstawić do wystygnięcia.

Sos ten również będzie gęstniał z upływem minut. W stanie gęstym dobrze nadaje się do smarowania. Jeżeli sos ma służyć jako polewa, to wystarczy go podgrzać.

Sos z mleka, jak i z wody kokosowej w w szczególności polecam do tortów. Sprawdzają się równie dobrze jako dodatki do innych ciast, babeczek, lodów, a nawet mięs.

Serdecznie polecam Wam ten przepisy i zapraszam Was do wykorzystania ich we własnej kuchni 🙂 A Wy lubicie sos czekoladowy? Do czego go używacie?

 

 


Zapraszam do dzielenia się własnymi pomysłami i sugestiami w komentarzach. ❤

Jeśli spodobał Wam się wpis, to zapraszam do polubienia go i zaobserwowania bloga. 🙂

Pozdrawiam

Kmacisia 🙂