Święty Mikołaj z Miry

(III/IV w n.e.)

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj urodził się około 270 r. w Licji. Od dziecka odznaczał się ogromną pobożnością i dobrocią. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek. Najbardziej znany jest z opowieści o trzech córkach, biednego szlachcica, którym pomógł wyjść za mąż. Gdy nikt nie patrzył, Mikołaj wspinał się na okno i wrzucał do domu sakiewkę z pieniędzmi na posag dla młodych panien. Chciał, by nikt nie wiedział, że to on pomógł biednej rodzinie, lecz szlachcic zaczaił się, którejś nocy na dobrodzieja i złapał go na gorącym, aczkolwiek dobrym uczynku. Znany jest również z wyproszenia łaski dla trzech żołnierzy, którzy mieli zostać nad wyraz ciężko ukarani. Innym razem modlił się za rybaków, którzy byli na morzu podczas wielkiej burzy i zostali uratowani od utonięcia. Jako biskup gorliwie się modlił, wspierał biednych, a także odważnie głosił Ewangelię. Gdy w jego stronach zawitała zaraza, narażał własne życie, pomagając potrzebującym. Zmarł 6 grudnia między rokiem 345, a 352. Pochowano go w Mirze.

Sława Mikołaja i liczne cuda, które zostały dokonane przez jego ręce, ściągały rzesze wiernych, którzy pielgrzymowali do jego grobu. Mimo upływu lat sława Mikołaja rosła tak, że w 1089 r. jego relikwie zostały ukradkiem przeniesione do włoskiego miasta Bari. W 1972 r. papież Paweł VI przekazał fragmenty relikwii świętego Mikołaja przedstawicielom prawosławia jako gest dobrej woli.

W 1962 roku sobór watykański II dokonał rewizji świętych, których istnienia nie sposób udowodnić. Wśród nich znalazł się również Mikołaj, lecz decyzja o usunięciu go z kalendarza świętych, wywołała ogromne poruszenie. Dla kompromisu papież Paweł VI zniósł święto 6 grudnia, a zastąpił je wspomnieniem dowolnym.

Jest świętym kościoła katolickiego i prawosławnego. Patron Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu, bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

Źródła:

  1. https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-06.php3
  2. http://l24.lt/pl/religia/item/220126-6-grudnia-dzien-swietego-mikolaja