Św. Weronika


Weronika

( I w n.e. )

Święta Weronika jest postacią legendarną, znaną z Ewangelii oraz apokryfów. Była matroną jerozolimską, która wyszła zobaczyć niosącego krzyż Jezusa. Bardzo wzruszyła się widokiem osłabionego, zakrwawionego, obitego i upadającego pod ciężarem krzyża Jezusa. Bez zastanowienia, z ogromną odwagą przebiła się przez tłum i swoją białą chustą otarła Jezusowi brudną, spoconą, zakrwawioną twarz. Za ten miłosierny czyn otrzymała odbity na chuście wizerunek Chrystusa. Wydarzenie to jest zapisane do dziś w Drodze Krzyżowej, jako VI stacja pt. „Weronika ociera twarz Jezusowi”.

W apokryfie z V w. („Dzieje Piłata”) Weronika była utożsamiana z kobieta wyleczoną z krwotoku, z Martą z Betanii, a także z jedną z płaczących niewiast. Według apokryfu Weronika przekazała chustę z wizerunkiem Chrystusa papieżowi Klemensowi rzymskiemu w 97 roku.

W kościele katolickim wspomina się ją 4 lutego. Jest patronką fotografów, gospodyń parafialnych, szwaczek, tkaczy i kupców.

Bibliografia:

  1. https://adonai.pl/swieci/?id=2
  2. https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-04b.php3
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ta_Weronika

2 myśli w temacie “Św. Weronika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: