Św. Kamila


Kamila Baptysta Varano

( 9 kwietnia 1458 – 31 maja 1524 )

Urodziła się i zmarła w Camerino (Włochy). Pochodziła z włoskiej rodziny książęcej. Jako mała dziewczynka usłyszała kazanie pewnego franciszkanina, pod jego wpływem postanowiła zadawać sobie umartwienie ku czci śmierci i męki Pana Jezusa w każdy piątek. Z biegiem lat jej życie można było nazwać wiecznym piątkiem. Z miłości do Chrystusa stale wyznaczała sobie pokutę.

Jej rodzice marzyli o dobrym zamążpójściu dla córki. Jednak ona wbrew woli rodziców wstąpiła do zakonu klarysek w Urbino. Do surowego zakonu klarysek wstąpiła, ponieważ chciała oddać swojemu niebieskiemu Oblubieńcowi: „miłość za miłość, zadośćuczynienie za zadośćuczynienie, krew za krew, śmierć za śmierć”. Przyjęła imię Baptysta.

Trzy lata później przeniosła się do zakonu w Camerino, który ufundował jej ojciec. Pilnie wczytywała się w żywoty św. Franciszka z Asyżu i św. Klary z Asyżu. Pragnęła żyć jak oni. Następnie założyła zakon w Fermo, a dwa lata później wróciła do Camerino.

Bóg obdarzył ją łaską wizji. Często oglądała św. Klarę, która udzielała jej wskazań dotyczących reformy życia wewnętrznego i reguły zakonu. Kamila prowadziła surowe życie, pełne wyrzeczeń. Doznała wielu cierpień wewnętrznych, oschłości ducha, opuszczenia, osamotnienia wewnętrznego i nocy ducha. Cierpiała również z powodu śmierci ojca i trzech braci, którzy zostali zamordowani przez Cezara Borgia. Mimo to modliła się za mordercę swoich bliskich. Posiadała dar mistycznego zjednoczenia się z Chrystusem, proroctwa oraz czytania w ludzkich sercach.

Została beatyfikowana przez papieża Grzegorza XVI 7 kwietnia 1843 roku, a kanonizowana przez papieża Benedykta XVI 17 października 2010 roku. Świętą Kamilę wspomina się 31 maja. Jej atrybutami są habit klariański i krzyż.

Źródła:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamila_Baptysta_Varano
 2. https://www.pch24.pl/sw–kamila-baptysta-varano-,3023,i.html

3 myśli w temacie “Św. Kamila

 1. Kamila Baptysta Varano, pozostawiła po sobie spuściznę literacką w postaci wierszy i prozy. Widzę że bierzesz przykład ze swej patronki i też piszesz 😉
  Są jeszcze dwie inne św. Kamile. Jedna to cysterska z Tuluzy ( bądź z Carcassone, jak chcą niektórzy), żyła w XIII wieku, druga to Kamila zwana z Auxerre w drodze do którego zmarła.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wychodzi na to, że tak. Pisanie sprawia mi dużo radości 🙂 Słyszałam o św. Kamili z Tuluzy, ale niestety nie słyszałam o św. Kamiliz Auxerre. Dziękuję, że o nich napisałaś 🙂

   Polubienie

   1. Bo w zasadzie to ona była z Civitavecchii we Włoszech. Do Auxerre nigdy nie dotarła. Wybrała się w tamtym kierunku bo chciała prowadzić życie zakonne pod kierunkiem biskupa Auxerre, św. Germana. Niestety zmarła w drodze.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: